50 patarimų, kaip pagerinti savo emocinį intelektą
Emocinis intelektas skatina jūsų veiklą tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime, tačiau tai prasideda nuo jūsų. Nuo jūsų pasitikėjimo, empatijos ir optimizmo iki socialinių įgūdžių ir savikontrolės, savo emocijų supratimas ir valdymas gali paspartinti sėkmę visose jūsų gyvenimo srityse.
Nesvarbu, kokioje profesinėje srityje dirbate, ar vadovaujate dviejų ar 20 žmonių komandai, ar net tik sau, supratimas, kaip efektyviai valdote savo emocinę energiją, yra puikus atspirties taškas. Nesant mokymo programoje, emocinis intelektas nėra kažkas, ko esame mokomi ar tikrinami, taigi iš kur jis atsirado, kas tai yra, ar jūs jį turite ir ar jis tikrai toks svarbus?
Laimei, to galite išmokti, todėl mes sudarėme išsamų patarimų sąrašą, kuris padės jums ištirti savo emocinio intelekto lygį ir įgyti svarbių emocinio intelekto įgūdžių, kuriuos galima pritaikyti kasdieniame gyvenime. Kai kuriuos iš šių patarimų, kurių laikomės patys, o kitus mums atskleidė nuostabūs klientai ir partneriai, kurie žino, kaip motyvuoti ir įkvėpti savo komandas, bet pirmiausia save.
Emocinis intelektas
Paprasčiau tariant, emocinis intelektas yra tai, kaip gerai asmenys atpažįsta ir valdo savo emocijas bei reaguoja į kitų emocijas. Tai supratimas, kaip šios emocijos formuoja jūsų mintis ir veiksmus, kad galėtumėte geriau kontroliuoti savo elgesį ir ugdyti įgūdžius, kaip veiksmingiau valdyti save. Emociškai sąmoningesni leidžia mums augti ir giliau suprasti, kas mes esame, leidžia mums geriau bendrauti su kitais ir kurti tvirtesnius santykius.
Siūlome pradėti nuo šių pradinių 8 patarimų, kurie yra geras atspirties taškas norint atrasti savo emocinio intelekto pagrindus.
#1) Treniruokitės stebėdami, kaip jaučiatės.
Dažnai gyvename įtemptą, įtemptą gyvenimo būdą ir mums pernelyg lengva prarasti ryšį su savo emocijomis. Norėdami vėl prisijungti, pabandykite nustatyti laikmatį įvairiems dienos taškams. Kai laikmatis išsijungs, kelis kartus giliai įkvėpkite ir pastebėkite, kaip jaučiatės emociškai. Atkreipkite dėmesį į tai, kur tos emocijos pasireiškia kaip fizinis jausmas jūsų kūne ir koks jausmas. Kuo daugiau praktikuosite, tuo labiau tai taps antra prigimtimi.
#2) Atkreipkite dėmesį į tai, kaip elgiatės.
Treniruodami emocinį suvokimą skirkite laiko ir savo elgesiui pastebėti. Stebėkite, kaip elgiatės, kai patiriate tam tikras emocijas, ir kaip tai veikia jūsų kasdienį gyvenimą. Emocijų valdymas tampa lengviau, kai labiau suvokiame, kaip į jas reaguojame.
#3) Klauskite savo nuomonės
Šiame itin susietame pasaulyje lengva pakliūti į „nuomonių burbulą“. Tai yra egzistavimo būsena, kai jūsų nuomonę nuolat stiprina panašaus požiūrio žmonės. Skirkite laiko perskaityti kitą istorijos pusę ir užginčykite savo nuomonę (net jei vis tiek manote, kad jos teisingos). Tai padės suprasti kitus žmones ir imlesni naujoms idėjoms.
#4) Prisiimkite atsakomybę už savo jausmus
Jūsų emocijos ir elgesys kyla iš jūsų, o ne iš niekieno kito ir kai tik pradėsite prisiimti atsakomybę už tai, kaip jaučiatės ir kaip elgiatės, tai turės teigiamos įtakos visoms jūsų gyvenimo sritims.
#5) Skirkite laiko švęsti teigiamus dalykus.
Svarbiausia emocinio intelekto dalis yra švęsti ir apmąstyti teigiamas gyvenimo akimirkas. Žmonės, kurie patiria teigiamas emocijas, paprastai yra atsparesni ir labiau linkę turėti pilnaverčius santykius, o tai padės jiems įveikti sunkumus.
#6) Tačiau neignoruokite neigiamo
Apmąstyti neigiamus jausmus yra taip pat svarbu, kaip ir apie teigiamus. Supratimas, kodėl jaučiatės neigiamas, yra labai svarbus norint tapti visapusišku asmeniu, kuris ateityje gali geriau susidoroti su neigiamomis problemomis.
# 7) Nepamirškite kvėpuoti
Gyvenimas užklumpa įvairias situacijas, o dauguma iš mūsų nuolat patiria tam tikrą stresą. Norėdami valdyti savo emocijas, kai tai atsitiks, ir išvengti protrūkių, nepamirškite kvėpuoti. Paskambinkite tam skirtą laiką ir užsitepkite šalto vandens ant veido, išeikite į lauką ir įkvėpkite gryno oro arba išgerkite – bet ką, kad atsivėsintumėte ir suteiktų galimybę suprasti, kas vyksta ir kaip turėtumėte reaguoti.
#8) Visą gyvenimą trunkantis procesas
Supraskite ir atsiminkite, kad emocinis intelektas yra tai, ką ugdote ir jį reikia nuolat tobulinti; tai labai praktika visam gyvenimui.
Savęs suvokimas
Pagrindinis emocinio intelekto, savimonės komponentas yra gebėjimas atpažinti ir suprasti savo charakterį, nuotaikas ir emocijas bei jų poveikį kitiems. Tai apima realų savęs įvertinimą, ką tu sugebi – savo stipriąsias ir silpnąsias puses – ir žinojimą, kaip kiti tave suvokia. Tai gali padėti pabrėžti savęs tobulinimo sritis, padėti jums geriau prisitaikyti ir apriboti neteisingus sprendimus.
#9) Išmokite pažvelgti į save objektyviai
Visiškai pažinti save yra sunku ir beveik neįmanoma pažvelgti į save objektyviai, todėl labai svarbu jus pažįstančių žmonių indėlis. Paklauskite jų, kur yra jūsų stipriosios ir silpnosios pusės, užrašykite, ką jie sako, ir palyginkite. Stebėkite bet kokius modelius ir nepamirškite su jais nesiginčyti – tai nereiškia, kad jie teisūs – jie tiesiog bando padėti jums įvertinti jūsų suvokimą iš kito požiūrio taško.
#10) Laikyti dienoraštį
Puikus būdas tiksliai įvertinti save yra vesti dienoraštį. Pradėkite užsirašydami, kas nutiko jums kiekvienos dienos pabaigoje, kaip tai privertė jus jaustis ir kaip su tuo susitvarkėte. Tokios informacijos dokumentavimas leis jums geriau suprasti, ką darote, ir parodys, iš kur gali kilti problemų. Periodiškai peržiūrėkite savo komentarus ir atkreipkite dėmesį į visas tendencijas.
#11) Supraskite, kas jus motyvuoja
Kiekvienas, pradėdamas projektą, turi pagrindinę motyvaciją. Sunku turėti omenyje šią varomąją jėgą, kai atsiranda nelaimė. Labai dažnai žmonės pradeda projektą, bet nesugeba jo užbaigti, nes praranda motyvaciją tai daryti. Skirkite laiko suprasti, kas jus motyvuoja, ir pasinaudokite tuo, kad pastūmėtumėte jus per finišo liniją.
# 12) Atsipalaiduokite
Kartais emociniai protrūkiai įvyksta todėl, kad neskiriame laiko sulėtinti ir apdoroti savo jausmus. Pailsėkite ir sąmoningai pasistenkite medituoti, užsiimti joga ar skaityti – šiek tiek pabėgimo daro stebuklus. Ir tada, kai kitą kartą į ką nors reaguosite emocingai, pabandykite padaryti pauzę prieš reaguodami.
# 13) Pripažinkite savo emocinius veiksnius
Savęs suvokę asmenys gali atpažinti savo emocijas, kai jos atsiranda. Svarbu būti lanksčiam su emocijomis ir pritaikyti jas prie situacijos. Neneigkite savo emocijoms sceninio laiko, bet taip pat nebūkite griežti su jomis, skirkite laiko emocijoms apdoroti prieš jas bendraudami.
#14) Numatykite, kaip jausitės
Pagalvokite apie situaciją, į kurią pateksite, ir numatykite, kaip jausitės. Treniruokitės įvardyti ir priimti jausmus – jausmo įvardijimas leidžia jums valdyti. Pabandykite pasirinkti tinkamą reakciją į jausmą, o ne tik reaguoti į jį.
#15) Pasitikėkite savo intuicija
Jei vis dar nesate tikri, kokiu keliu pasirinkti, pasitikėkite savo intuicija. Juk jūsų pasąmonė visą gyvenimą mokėsi, kuriuo keliu eiti.
Savivalda
Kai jau susitvarkysite su savimone ir emocijų veikimu, galėsite susitvarkyti su savivalda. Tai reiškia, kad reikia prisiimti atsakomybę už savo elgesį ir gerovę, taip pat kontroliuoti emocijų protrūkius.
#16) Atsikratykite
Vienas iš pagrindinių būdų kontroliuoti emocijas – pakeisti jutimo įvestį – judesys diktuoja emocijas, kaip sakoma sename posakyje. Taigi išjudinkite savo fizinį kūną iš rutinos lankydami mankštos pamoką arba pabandykite nukreipti užimtą mintį galvosūkiu ar knyga – bet kuo, kad sulaužytumėte esamą rutiną.
#17) Laikykitės tvarkaraščio (ir jo laikykitės!)
Užtikrinti, kad sudarytumėte tvarkaraštį ir jo laikykitės, labai svarbu, jei norite efektyviai atlikti užduotis. Kai planuojate susitikimus savo kalendoriuje, jūs sakote sau: „Aš padarysiu A, B ir C iki X datos ir tai užtruks Y valandas. Kai duodate šį pažadą, tampa sunkiau atidėlioti.
# 18) Valgykite gerai
Tai skamba kaip paprasta, tačiau valgymo ir gėrimo reguliavimas gali turėti didžiulį poveikį jūsų emocinei būklei, todėl stenkitės išlaikyti subalansuotą mitybą.
#19) Nepyk
Perkelkite savo emocinę energiją į kažką produktyvaus. Gerai, kad nepaliaujamos emocijos išlieka viduje, ypač jei netinkamas metas joms paleisti. Tačiau kai tai padarysite, užuot išlieję tai ką nors beprasmiško, paverskite tai motyvacija. Nepyk, gerėk.
#20) Domėtis
Pagrindinis veiksnys valdant save ir savo emocijas yra sąmoningas laikas domėtis dalyku, nesvarbu, ar tai būtų dalykinė, ar asmeninė.
#21) Nesitikėkite, kad žmonės jumis pasitikės (jei negalite jais pasitikėti)
Gali būti sunku sukurti pasitikėjimą žmogumi, o jį praradus labai sunku susigrąžinti. Stenkitės nepamiršti, kad žmonės yra tik žmonės ir darys klaidų. Siūlydami savo pasitikėjimą, jūs kviečiate žmones pasiūlyti savo pasitikėjimą mainais.
#22) Tai jūsų pasirinkimas.
Turite galimybę pasirinkti, kaip reaguosite į situaciją – galite per daug reaguoti arba išlikti ramus. Bet tai tavo pasirinkimas.
Motyvacija
Asmeninis emocinio intelekto įgūdžių aspektas, savimotyvacija reiškia mūsų vidinį potraukį siekti ir tobulinti savo įsipareigojimus siekti savo tikslų, mūsų pasirengimą veikti pagal galimybes ir bendrą optimizmą.
#23) Asmeniniai tikslai
Asmeniniai tikslai gali suteikti ilgalaikę kryptį ir trumpalaikę motyvaciją. Taigi paimkite rašiklį ir popierių ir pagalvokite, kur norite būti, ir išsikelkite sau kelis tikslus. Pagrįskite juos savo stipriosiomis pusėmis ir padarykite jas jums aktualias, o galiausiai paverskite jas įdomiomis ir pasiekiamomis. Vien šios užduoties pakanka, kad tu akimirksniu įkvėptum!
#24) Būkite realistas
Kai išsikėlėte naują tikslą, būtinai išsikelkite sau realius ir aiškius tikslus, kad pasiektumėte tą tikslą, ir supraskite, kad pokyčiai yra neišvengiama gyvenimo dalis. Pasiekimai didina pasitikėjimą, o kylant pasitikėjimui savimi didėja ir gebėjimas pasiekti daugiau, pažiūrėkite, kaip tai veikia?
#25) Teigiamas mąstymas
Norint išlaikyti motyvaciją, svarbu išlaikyti teigiamą ir optimistišką mąstyseną. Į problemas ir nesėkmes žiūrėkite kaip į mokymosi galimybes, o ne į nesėkmes, stenkitės vengti neigiamų žmonių ir apsispręskite su teigiamais, gerai motyvuotais žmonėmis – jie jums turės didelį poveikį.
#26) Mokymasis visą gyvenimą
Tiek žinios, tiek informacija yra labai svarbūs norint pamaitinti protą ir išlaikyti smalsumą bei motyvaciją. O turėdami taip lengvai pasiekiamą informaciją, turite galimybę pakurstyti savo vertybes ir aistras vienu mygtuko paspaudimu!
#27) Būkite pasirengę palikti savo komforto zoną
Didžiausia kliūtis pasiekti visą savo potencialą yra nepakankamas iššūkis sau. Jums gali nutikti puikių dalykų, jei norite palikti savo komforto zoną, todėl darykite tai kuo dažniau.
#28) Pagalba
Nebijokite prašyti pagalbos, kai jos reikia, ir atvirkščiai. Jei kitiems reikia pagalbos, nedelskite ją suteikti. Matymas, kaip kitiems žmonėms sekasi, tik padės motyvuoti save.
#29) Atsistokite ir išsitieskite
Norėdami akimirksniu trumpam padidinti savo motyvaciją, atsistokite ir 10 sekundžių išsitieskite kiek galite. Kai grįšite prie savo stalo, būsite tinkamai nusiteikę ir pasiruošę dirbti.
Empatija
Paprasčiausiai empatija – tai gebėjimas suprasti kitų žmonių emocijas. Supratimas, kad kiekvienas turi savo jausmų, troškimų, sukeliančių veiksnių ir baimių rinkinį. Kad būtumėte empatiški, leidžiate jų išgyvenimams rezonuoti su savo patirtimi, kad reaguotumėte emociškai tinkamu būdu. Tai visą gyvenimą trunkantis įgūdis ir svarbiausias įgūdis, norint naršyti santykiuose, ir nors tai gali neatsirasti savaime, yra keletas būdų, kaip jį ugdyti.
#30) Klausyk
Kad galėtumėte užjausti ką nors, pirmiausia turite suprasti, ką jis sako, o tai reiškia, kad klausymas yra pačiame empatijos epicentre. Tai apima leisti jiems kalbėti be pertraukų, išankstines nuostatas, skepticizmą ir pristabdyti savo problemas, kad galėtumėte suvokti jų situaciją ir apsvarstyti, kaip jie jaučiasi prieš jums reaguodami.
#31) Stenkitės būti pasiekiami
Nesvarbu, ar esate komandos lyderis, ar dirbate su kitais projektais, stenkitės išlikti pasiekiami.
#32) Perspektyva
Visi esame susipažinę su posakiu „įsidėti save į savo vietą“, ir tai yra būtent tai. Paprasčiausias būdas įgyti šiek tiek perspektyvos kitą kartą, kai iškyla problema ar situacija, yra susikeisti vietomis su kitu asmeniu ir iš tikrųjų pagalvoti apie tai, kas vyksta jo požiūriu. Kartais nėra teisingo ar neteisingo, bet bent jau pakankamai suprasite, kad nuspręstumėte arba pasiūlytumėte naudingų patarimų.
#33) Atverk save
Vienas greičiausių būdų pasiūlyti nuoširdžius mainus ar empatijos ženklą – įsiklausyti į kažkieno išgyvenimus ir prisijungti prie to, turėdamas panašią savo patirtį. Nebijokite atsiverti, tai gali būti tik puikios ir ilgalaikės draugystės pradžia.
#34) Pasinerkite į naują kultūrą
Senas posakis „kelionės praplečia protą“ tebėra teisingas net ir šiame vis mažėjančiame pasaulyje. Kartais geriausias būdas atverti mintis yra įšokti į lėktuvą ir nukeliauti kur nors visiškai kitaip.
#35) Ugdykite smalsumą nepažįstamiems žmonėms
Labai empatiški žmonės turi nepasotinamą smalsumą nepažįstamiems žmonėms. Kalbėdami su žmonėmis, nepriklausančiais įprastu socialiniu ratu, sužinome ir pradedame suprasti nuomones, pažiūras ir gyvenimus, kurie skiriasi nuo mūsų pačių. Taigi kitą kartą sėdėdami autobuse žinosite, ką daryti…
#36) Pripažinkite, ką žmonės sako.
Kitas naudingas patarimas yra tai, kad klausydami, ką žmogus turi pasakyti, naudokite patvirtinančius žodžius, tokius kaip „suprantu“ ir „matau“, kad parodytumėte žmogui, kad klausotės (tačiau, žinoma, sakykite šiuos dalykus tik tuo atveju, jei iš tikrųjų klausotės!).
Socialiniai įgūdžiai
Kalbant apie emocinį intelektą, socialiniai įgūdžiai reiškia įgūdžius, kurių reikia norint veiksmingai valdyti ir paveikti kitų žmonių emocijas. Ji apima daugybę gebėjimų, pradedant bendravimu ir konfliktų valdymu, baigiant permainomis, naujų žmonių pažinimu ir santykių kūrimu, ir vaidina beveik kiekvieną mūsų gyvenimo dalį – nuo darbo iki romantiško gyvenimo. Tai sudėtinga ir reikalauja išnaudoti beveik kiekvieną mūsų jau paminėtą tašką, tačiau čia yra keletas patarimų.
#37) Pradėkite
Geras būdas pradėti tobulinti savo socialinius įgūdžius – atskirti vieną įgūdį, kurį žinote, kad norėtumėte išsiugdyti. Tai susiaurina ir sutelkia dėmesį. Tarptautiniu mastu žinomas psichologas Danielis Golemanas siūlo pabrėžti ką nors, ką žinote, kaip gerai tą konkretų įgūdį, stebėti, kaip jie elgiasi ir kaip valdo savo emocijas, tada pritaikyti ir pritaikyti šias žinias sau.
#38) Dėvėkite kažkieno batus, žinoma
, ne tiesiogine prasme! Visi yra girdėję frazę „nueiti mylią kieno nors kito batais“, tačiau kiek žmonių iš tikrųjų naudojasi šiuo patarimu? Išbandykite, niekada nežinote.
#39) Praktika daro tobulą
Idėja lavinti savo socialinius įgūdžius gali skambėti keistai, bet kaip ir viskas gyvenime, praktika daro tobulą.
#40) Socialinė žiniasklaida šalta kalakutė
Nenorime skambėti senai, tačiau socialinio gyvenimo neprisijungimas ir bendravimas akis į akį su žmonėmis jums atvers tiek daug galimybių įgyti ir tobulinti savo socialinius įgūdžius. Taigi kitą kartą užuot susirašinėję momentiniais pranešimais savo geriausiam draugui, susitikite išgerti! Emocinis intelektas nesiplečia (ne) socialinės žiniasklaidos ribose…
#41) Užmegzkite ryšį
. Puikus šių renginių dalykas yra tai, kad visi dalyvaujantys turi bendrą priežastį dalyvauti.
#42) Svarbu ne tai, ką tu sakai, o kaip tu sakai
Kalbame apie neverbalinio bendravimo svarbą ir kaip tai gali paveikti žmogaus nuomonę apie jus. Kūno kalba, balso tonas ir akių kontaktas yra labai svarbūs norint leisti kitiems žinoti, kaip jaučiatės emociškai. Taigi, kai išgyvensite savo emocijas, pagalvokite, kaip fiziškai susidursite.
#43) Nežinomybė
Geriausias būdas ugdyti savo socialinius įgūdžius yra išeiti iš ten ir būti bendraujančiam. Tai skamba paprastai, bet jūs negalite sustiprinti savo socialinių įgūdžių nebūdami socialūs! Prisijunkite prie grupės ar tinklo, nepriklausančios jūsų įprastam ratui; tai puikus būdas panaudoti visus mūsų patarimus.
Ko vengti
Tie, kurie turi aukštą EQ, labai retai pasižymi šiais bruožais, į ką turėtumėte atkreipti dėmesį.
#44) Drama
Emociškai protingi žmonės klauso, pataria ir užjaučia tuos, kuriems to reikia, tačiau jie neleidžia kitų gyvenimams ir emocijoms paveikti ar valdyti jų pačių.
#45) Skundai
Skundimas reiškia du dalykus – vieną, kad esame aukos, ir antrą, kad nėra mūsų problemų sprendimų. Retai emociškai protingas žmogus jaučiasi nukentėjęs, o dar rečiau jaučia, kad sprendimas jam nesuprantamas. Taigi, užuot ieškoję ką nors kaltinti, jie mąsto konstruktyviai ir sprendimą sprendžia privačiai.
#46) Negatyvumas
Emociškai protingi žmonės turi galimybę pažaboti ciniškas mintis. Jie pripažįsta, kad neigiamos mintys yra būtent tokios – mintys – ir pasikliauja faktais, kad padarytų išvadas, taip pat sugebėtų nutildyti arba suskirstyti į zonas bet kokį negatyvą.
#47) Apsigyvenimas praeityje
Tie, kurie turi aukštą emocinį intelektą, pasirenka mokytis iš padarytų klaidų ir pasirinkimų ir, užuot gyvenę praeityje, galvoja gyventi dabar.
#48) Savanaudiškumas
Nors tam tikras savanaudiškumas reikalingas norint eiti į priekį gyvenime, per daug gali suardyti santykius ir sukelti disharmoniją. Stenkitės nebūti pernelyg egoistiški ir atsižvelgti į kitų poreikius.
#49) Pasidavimas bendraamžių spaudimui
Vien todėl, kad visi kiti ką nors daro, jie nesijaučia priversti sekti pavyzdžiu, jei nenori. Jie mąsto savarankiškai ir niekada nesiderina tik norėdami patikti kitiems žmonėms.
#50) Pernelyg kritiškumas
Niekas nesugriauna žmogaus moralės greičiau nei buvimas per daug kritišku. Atminkite, kad žmonės yra tik žmonės ir turi tokias pačias motyvacijas (ir apribojimus), kaip ir jūs. Skirkite laiko kitam asmeniui suprasti, tada praneškite apie pokyčius, kuriuos norite pamatyti.
Suprasdami ir sėkmingai taikydami emocinį intelektą, jūs taip pat galite išnaudoti visą savo potencialą ir pasiekti savo tikslus.
#EmocinisIntelektas #Savikontrolė #PasitikėjimasSavimi #Empatija #SocialiniaiĮgūdžiai #SavęsPažinimas #SėkmėsRaktas #AsmeninisTobulėjimas #Lyderystė #Motyvacija #Įkvėpimas #ProfesinisAugimas #EmocijųValdymas #SavęsUgdyti #PsichologinėGerovė
© 2025 EMOCIJŲ GALERIJA. Visos autorinės teisės ir privatumo politika saugomos.