Svarbus emocijų ir jausmų skirtumas

Daugelis žmonių sutinka, kad palaikyti ryšį su savo jausmais yra sveika. Ar jie tai daro reguliariai, yra kitas dalykas. Bet ką daryti su emocijomis?
Nepaisant to, kad žodžiai vartojami pakaitomis, emocijos ir jausmai iš tikrųjų yra du skirtingi, bet susiję reiškiniai. Emocijos kyla kaip pojūčiai kūne. Jausmus įtakoja mūsų emocijos, bet jie atsiranda iš mūsų psichinių minčių.
Pažvelkime į kelis pavyzdžius: būdami vakarėlyje pastebite diskomforto jausmą , kai suspaudžia skrandį ir susiaurėja kvėpavimas. Tada jūsų protas įvardija, kad jaučiatės nejaukiai, nes galbūt ten nepažįstate daug žmonių arba tiesiog matėte buvusį vaikiną. Tačiau kitas žmogus, turintis tuos pačius emocinius kūno pojūčius, gali apibūdinti patirtį kaip jaudinančią, nes susipažįsta su naujais žmonėmis arba vėl pamato savo buvusįjį.
Paimkite kitokį emocinės grėsmės pavyzdį: priekabiautojas gali reaguoti jausdamas pyktį , nes jaučiasi įgalinantis, o grėsmės įvardijimas „ baimė “ jam būtų pernelyg pažeidžiamas. Priešingai, ne priekabiautojas gali reaguoti jausdamasis įbaugintas. Štai kodėl jausmai gali labai skirtis kiekvienam žmogui pagal tą patį scenarijų.
PAGRINDINIAI PUNKTAI
- Emocijos ir jausmai nėra tas pats dalykas, nepaisant to, kad žmonės vartoja žodžius pakaitomis.
- Emocijos yra realaus laiko duomenys, kuriuos sukelia pojūčiai kūne. Jausmai gali būti labiau šališki, pakeisti psichikos klaidingų supratimų.
- Emocinio sąmoningumo ugdymas gali padėti išvengti reaktyvumo ir klaidingų įsitikinimų.
Kodėl svarbus skirtumas tarp emocijų ir jausmų?
Mūsų emocijos yra kaip automobilio variklis; mūsų jausmai yra rėmas. Jūs nesureguliuotumėte savo automobilio ir nepraleistumėte variklio, tiesa? Tas pats pasakytina ir apie mūsų emocijas, kurios gali mums suteikti tikslesnę diagnozę, kaip šiuo metu sekasi.
Emocijos yra neapdoroti duomenys, reakcija į dabartinę tikrovę, o jausmus gali atskiesti istorijos, kurias sukūrėme savo galvoje, pagrįstos praeities įvykiais ar ateities baimėmis – nebūtinai situacijos tiesa. Klausymasis savo kūno emocijų, kurias informuoja mūsų juslinis suvokimas, padeda mums prisijungti prie mūsų dabartinės patirties tikrovės, o ne su istorijomis, pagrįstomis galimai netiksliais įsitikinimais. Remdamiesi savo tiesa, galime priimti mums tinkamus sprendimus.
Jei įstrigote šiose mintyse (kaip dauguma žmonių retkarčiais daro), galite gauti teisingesnį savo jausmų įvertinimą, pirmiausia nustatydami savo emocijas. Jei jums sunku būti savo kūne, galite dirbti ir priešinga kryptimi: įvardykite savo psichinį jausmą ir paklauskite: „Kaip sužinoti, ar tai tiesa, remiantis mano kūno signalais? Jei jus glumina, kaip emocijos pasireiškia jūsų viduje, tyrinėkite savo pojūčius esant įvairioms nervų sistemos būsenoms, palygindami lengvumo kovoti, skrydžio ar sustingimo režimą.
Atpažinti ir reaguoti į savo emocijas yra puikus būdas praktikuoti savarankiškumą. Sužinoję, ką jums sako emocijos, galite eiti tiesiai į šaltinį savo kūne, kad išliktumėte subalansuoti. Tai gali apimti save raminančias praktikas, tokias kaip kvėpavimo pratimai, atpalaidavimas judant, savęs apkabinimas ar apsikabinimas iš kito, ramios vietos radimas ir pan.
Kaip ugdyti emocinį sąmoningumą
Pirmiausia prisijunkite prie savo kūno visceralinių pasiuntinių. Tada pritraukite rankas prie tos kūno vietos, galbūt širdies ar pilvo, ir suminkštindami bei iškvėpdami atleiskite bet kokį raumenų susiaurėjimą. Paklauskite, ką jūsų emocijos bando jums pasakyti. Kokiu būdu jie galėtų būti jums naudingas signalas?
Tada įvardykite jausmą, kurį siejate su savo kūno emocijomis. Įkvėpkite ir iškvėpkite šį pripažinimą kaip gerumo aktą ir būdą reguliuoti nervų sistemą. Tada atkreipkite dėmesį, ar jausitės geriau purtydami, išsitiesdami ar atsidusę tos emocijos energiją. Reguliariai tyrinėkite šią subtilią, bet galingą praktiką.
Žmonės, patyrę traumą, gali būti labiau emociškai nutirpę. Lėtai prisijungę prie savo neapdorotų emocijų, jie gali pradėti „įvardinti tai, kad galėtų sutramdyti“. Savęs pripažinimas turi tiek daug galios mus nuraminti, ypač kai jis švelnus ir šiltas. Žmonėms, kurie bijo didelių jausmų, darbas pirmiausia su savo pojūčiais reiškia, kad jie gali įsikišti, kol jie netaps pernelyg slegiantys.
Emocinis intelektas padeda sugrįžti į dabartinę akimirką, kai įsitvirtina savo kūne, įvertina savo poreikius, valdo reaktyvumą pasitelkdamas savarankišką veiklą ir priima daugiau apgalvotų sprendimų . Emocijos yra išmintinga jūsų kalba, visada stengiantis suteikti jums naudingos informacijos, kad išliktumėte sureguliuotas, atsparus ir pasirodytumėte kaip geriausias.
© 2024 EMOCIJŲ GALERIJA. Visos autorinės teisės ir privatumo politika saugomos.