Savo emocijų supratimas
Kaip emocijos mums padeda
Ką tu jauti dabar, kai pradedi tai skaityti? Ar tau įdomu? Tikiesi, kad sužinosi ką nors apie save? Nuobodu, nes tai yra kažkas, ką jūs turite padaryti mokykloje ir jums tai nelabai patinka – ar esate laimingi, nes jums patinka tai mokyklos projektas? Galbūt jus blaško kažkas kita, pavyzdžiui, jaučiatės susijaudinęs dėl savaitgalio planų arba liūdnate dėl to, kad ką tik išsiskyrėte.
Tokios emocijos yra žmogaus prigimties dalis. Jie suteikia mums informacijos apie tai, ką patiriame, ir padeda žinoti, kaip reaguoti.
Mes jaučiame savo emocijas nuo tada, kai esame kūdikiai. Kūdikiai ir maži vaikai į savo emocijas reaguoja veido išraiškomis arba tokiais veiksmais kaip juokas, glamonėjimasis ar verksmas. Jie jaučia ir rodo emocijas, bet dar neturi galimybės įvardyti emocijos ar pasakyti, kodėl taip jaučiasi.
Kai mes augame, mes tampame vis labiau įgudę suprasti emocijas. Užuot tiesiog reaguoję kaip maži vaikai, galime nustatyti, ką jaučiame, ir išreikšti tai žodžiais. Laikui bėgant ir praktikuojant, mes geriau žinome, ką jaučiame ir kodėl. Šis įgūdis vadinamas emociniu suvokimu .
Emocinis suvokimas padeda mums žinoti, ko mums reikia ir ko norime (arba nenorime!). Tai padeda mums užmegzti geresnius santykius. Taip yra todėl, kad savo emocijų suvokimas gali padėti mums aiškiau kalbėti apie jausmus, geriau išvengti ar išspręsti konfliktus ir lengviau įveikti sunkius jausmus.
Kai kurie žmonės iš prigimties labiau susiliečia su savo emocijomis nei kiti. Geros naujienos yra tai, kad kiekvienas gali geriau suvokti savo emocijas. Tiesiog reikia praktikos. Tačiau verta pasistengti: emocinis sąmoningumas yra pirmasis žingsnis kuriant emocinį intelektą – įgūdį, kuris gali padėti žmonėms sėkmingai gyventi.
Emocijos 101
Štai keletas pagrindinių dalykų apie emocijas:
- Emocijos ateina ir praeina. Daugelis iš mūsų per dieną jaučiame daug įvairių emocijų. Kai kurie trunka vos kelias sekundes. Kiti gali užsitęsti, kad taptų nuotaika.
- Emocijos gali būti švelnios, intensyvios arba bet kur tarp jų. Emocijų intensyvumas gali priklausyti nuo situacijos ir nuo žmogaus.
- Nėra gerų ar blogų emocijų, tačiau yra gerų ir blogų būdų emocijoms išreikšti (ar veikti). Mokymasis išreikšti emocijas priimtinais būdais yra atskiras įgūdis – emocijų valdymas – paremtas gebėjimu suprasti emocijas.
Viskas gerai
Kai kurios emocijos yra teigiamos, pavyzdžiui, laimingas, mylintis, pasitikintis, įkvėptas, linksmas, susidomėjęs, dėkingas ar įtrauktas. Kitos emocijos gali atrodyti labiau neigiamos – pavyzdžiui, pyktis, pasipiktinimas, baimė, gėda, kaltė, liūdesys ar susirūpinimas. Tiek teigiamos, tiek neigiamos emocijos yra normalu.
Visos emocijos kažką pasako apie mus pačius ir mūsų situaciją. Tačiau kartais mums sunku priimti tai, ką jaučiame. Galime teisti save už tam tikrus jausmus, pavyzdžiui, jei jaučiame pavydą. Tačiau užuot galvojus, kad neturėtume taip jaustis, geriau pastebėti, kaip iš tikrųjų jaučiamės.
Neigiamų jausmų vengimas arba apsimetimas, kad nesijaučiame taip, kaip jaučiamės, gali atsiliepti. Sunkiau įveikti sunkius jausmus ir leisti jiems išblėsti, jei nesusiduriame su jais ir nesistengiame suprasti, kodėl taip jaučiamės. Jums nereikia mąstyti apie savo emocijas ar nuolat kalbėti apie tai, kaip jaučiatės. Emocinis sąmoningumas tiesiog reiškia savo jausmų atpažinimą, pagarbą ir priėmimą, kai jie vyksta.
Emocinio sąmoningumo ugdymas
Emocinis suvokimas padeda pažinti ir priimti save. Taigi, kaip geriau suvokti savo emocijas? Pradėkite nuo šių trijų paprastų žingsnių:
- Įpraskite per dieną prisitaikyti prie to, kaip jaučiatės įvairiose situacijose. Galite pastebėti, kad jaučiatės susijaudinę, kai planuojate kur nors išvykti su draugu. Arba prieš egzaminą jaučiatės nervingi. Galite būti atsipalaidavę klausydami muzikos, įkvėpti meno parodos arba džiaugtis, kai draugas jums pasakys komplimentą. Tiesiog pastebėkite, kokias emocijas jaučiate, tada įvardinkite tą emociją mintyse. Tai padaryti užtrunka vos sekundę, bet tai puiki praktika. Pastebėkite, kad kiekviena emocija praeina ir palieka vietos kitai patirčiai.
- Įvertinkite, koks stiprus yra jausmas. Pastebėję ir įvardinę emociją, ženkite žingsnį toliau: įvertinkite, kaip stipriai jaučiate emociją, skalėje nuo 1 iki 10, kur 1 yra švelniausias jausmas, o 10 – intensyviausias.
- Pasidalykite savo jausmais su artimiausiais žmonėmis. Tai geriausias būdas lavinti emocijas išreikšti žodžiais – įgūdis, padedantis jaustis artimesniems su draugais, vaikinais ar draugėmis, tėvais, treneriais – bet kuo. Paverskite kasdienine praktika dalintis jausmais su draugu ar šeimos nariu. Galite pasidalinti kažkuo, kas yra gana asmeniška, arba kažkuo, kas yra tiesiog kasdienė emocija.
Kaip ir bet kas kitas gyvenime, kalbant apie emocijas, praktika daro tobulą! Priminkite sau, kad nėra gerų ar blogų emocijų. Neteiskite savo jausmų – tiesiog nuolat juos pastebėkite ir įvardinkite.
Paruošė Tomas Kregždė
EMOCIJŲ GALERIJA